Yamaha F20LWPHB – Portable 4-Stroke Outboard Motor – 20HP – 20″ Shaft – Electric/Rope Start
Description
Engine Info & Specs
Convenience & Control:
Engine Type 2 cyl
Displacement 432cc
Bore x Stroke 65 x 65.1mm (2.554 x 2.558 in)
Prop Shaft Horsepower 20 hp @ 5500 rpm
Full Throttle RPM Range 5000 ~ 6000 rpm
Alternator Output at W.O.T. 16 Amp
Compression Ratio 9.3:1
Fuel Induction System EFI
Weight* 146 lbs
Recommended Fuel Octane 87
Recommended Engine Oil YamaLubes® 4M (See owner’s manual)
Recommended Fuel Filtration Yamaha 10-Micron Fuel/Water Separating Filter (external)
Weight 146 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shopping Cart
Yamaha F20LWPHB - Portable 4-Stroke Outboard Motor - 20HP - 20" Shaft - Electric/Rope StartYamaha F20LWPHB – Portable 4-Stroke Outboard Motor – 20HP – 20″ Shaft – Electric/Rope Start